O zespole

Pomysł na stworzenie zespołu dojrzewał w głowach trzech obecnych muzyków – Jarka, Wieśka i Leszka – na długo przed jego oficjalnym powstaniem. Jednakże dopiero w styczniu 2011 roku odbyły się pierwsze próby, a podstawowy skład krystalizował się przez następne dwa miesiące i wyglądał następująco: Leszek Przybysz – gitara, Wiesław Sędziak – gitara basowa, Jarosław Kaliszewicz – perkusja, Piotr Ostaszewski – akordeon.

Nazwa

Nazwa „Hoyraky” – jak najbardziej adekwatna do członków zespołu – zrodziła się w młodej głowie córki basisty, Patrycji, i została entuzjastycznie przez wszystkich przyjęta.

Pierwszy występ

Po raz pierwszy pod nazwą „Hoyraky” zespół brał udział w konkursie piosenki ukraińskiej „Z Pidlaskoj Krynicy” w Bielsku Podlaskim (w maju 2011 roku). Wkrótce po tym do zespołu dołączyły dwie wokalistki – Katarzyna Stepaniuk i Urszula Orzełowska.

Repertuar

Początkowy repertuar zespołu stanowiły covery tak znanych tuzów ukraińskiego folku jak: Haydamaky, Horpyna, Mad Heads z czasem dokonując ich przeróbek wg własnych pomysłów. Repertuar grupy stale rośnie, poszerza się nie tylko o pieśni autorskie, ale i o popularne pieśni ludowe w nowej interpretacji.

Idea Ideą grupy jest wykorzystanie wielokulturowości własnego regionu jakim jest Podlasie poprzez łączenie tradycyjnych ukraińskich piosenek ludowych z elementami współczesnego rytmu (wzbogacając je szczyptą rocka i reggae). Tworząc zespół złożony z osób o różnym pochodzeniu narodowościowym i wyznaniowym, staramy się dać dobry przykład dla różnych społeczności naszego regionu, aby powiedzenie „Muzyka łączy ludzi” nie było pustym sloganem.

Gdzie nas słuchano?

Pomimo dość krótkiego stażu, zespół z powodzeniem występował na prestiżowych imprezach takich jak: Kupała w Dubiczach Cerkiewnych, Dżereła w Czeremsze, Tygiel Orlański, WOŚP oraz na licznych festynach zdobywając przychylność słuchaczy. 20 maja 2011 r. wystąpiliśmy na koncercie galowym VIII Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”, w którym zdobyliśmy pierwsze miejsce. W lutym 2013 r. wystąpiliśmy przed czteromilionową widownią programu „Must be the music. Tylko muzyka” i otrzymaliśmy od jurorów trzy głosy „na tak”. Zwyciężyliśmy również w głosowaniu internautów na najlepszego wykonawcę odcinka.

Pierwsza płyta

Na początku 2013 roku ukazała się nasza pierwsza płyta. Znajdziemy na niej zarówno znane ludowe piosenki, które śpiewały nasze babcie, jak też własne interpretacje muzyczne do wierszy ukraińskiego poety. Krążek zawiera 11 utworów i powstał w lubelskim studiu Fanfara. Koncert promujący naszą płytę odbył się 9 lutego w siedzibie stowarzyszenia „Kreatywny Bielsk” w Bielsku Podlaskim.